VESDA blog

Kościół Pokoju w Świdnicy to największa drewniana barokowa świątynia na świecie. 

Kościół Pokoju powstał na mocy pokoju westfalskiego (stąd nazwa), kończącego wojnę trzydziestoletnią 1618-1648. Przed jej rozpoczęciem świdniczanie mogli swobodnie wyznawać idee Lutra, w mieście odprawiano nabożeństwa luterańskie.

00123b

Po wybuchu wojny ewangelikom odebrano prawo do własnej wiary i kościołów. Zgodnie z pokojem westfalskim, katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg został zobowiązany przez Szwedów do zezwolenia ewangelikom w księstwach dziedzicznych w Jaworze, Głogowie i Świdnicy na zbudowanie po jednym tzw. Kościele Pokoju. Habsburgowie surowo obwarowali tę zgodę: ewangelicy mogli wznieść świątynię wyłącznie poza murami miasta, bez wież i dzwonnicy, tylko z nietrwałych materiałów – z drewna, piasku, słomy i gliny. Nie mogła przypominać kościoła, a jej budowa nie mogła przekroczyć roku.

Ewangelicy wykazali się wówczas niezwykłą zaradnością, najbiedniejsi przynosili choćby deskę. W budowę zaangażowali się przedstawiciele wszystkich stanów, od szlachty, przez mieszczaństwo, po chłopów. Świdniczanin Christian Czepko wyruszył w podróż po europejskich dworach protestanckich, żeby prosić o pieniądze na budowę. Udało się i w1657 r. odprawiono pierwsze nabożeństwo w Kościele Pokoju w Świdnicy.
Dwa takie kościoły powstały także w Głogowie (spłonął po stu latach) oraz w Jaworze (istnieje do dziś).

Kościół Pokoju w Świdnicy jest bazyliką na planie krzyża, zbudowaną w technice szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony masą z gliny i słomy). Czytaj więcej>>>

System VESDA w służbie ochrony Kościoła Pokoju w Świdnicy

Od ponad dekady Kościół Pokoju w Świdnicy chroniony jest systemem VESDA.

Pierwotny projekt ochrony przeciwpożarowej, zrealizowany przez świdnicką firmę Miral, wykonano na detektorach serii VESDA laserPLUS, które z uwagi na wielkość kościoła oraz na wyjątkowe walory techniczne tych detektorów były najlepszym rozwiązaniem. Przez lata system sprawdzał się idealnie.

Podczas ostatniego remontu kościoła zdecydowano się na wymianę systemu. Detektory VESDA laserPLUS zastąpiono urządzeniami serii Premium, VESDA-E Seria P.

Systemy przeciwpożarowe w obiektach tej klasy to prawdziwe wyzwanie. Prowadzenie instalacji wymaga precyzji, doświadczenia i konsultacji z konserwatorem zabytków. System VESDA wykonany przez firmę Miral dowodzi, że profesjonalne podejście do zadania gwarantuje sukces a każda napotykana przeszkoda jest do rozwiązana.

Instalacja zasysająca prowadzona jest w przemyślany sposób i co najważniejsze jest "niewidzialna".

Firma MIRAL działa na rynku technicznej ochrony mienia od 1984 roku.

MIRAL - wykonawca systemów bezpieczeństwa
ul. Westerplatte 48, 58-100 Świdnica
tel. 74 856 63 58, fax 74 661 45 89, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. św. Trójcy
plac Pokoju 6, 58-100 Świdnica
tel./fax +48 74 852 28 14, tel. +48 603 331 578, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.