Technologia VESDA

Wczesna detekcja dymu możliwa jest jedynie przy wykryciu wzrostu zagęszczenia dymu o wartość niewiele większej niż stałe tło. Idealnym rozwiązaniem jest zaadaptowanie urządzenia do otoczenia, przystosowanie jego parametrów pracy do wymagań użytkownika i tym samym zapewnienie całkowitej ochrony zabezpieczonych obiektów. Powyższe wymagania spełnia bez wątpienia system VESDA.

Ssący System Wczesnej Detekcji Dymu VESDA to połączenie wysokoczułego systemu detekcji dymu oraz modułowej konstrukcji urządzeń. Laserowa komora analityczna systemu VESDA charakteryzuje się bardzo wysoką czułością i dzięki zdolności wykrywania śladowych ilości dymu jest w stanie zapewnić najwcześniejsze z możliwych ostrzeganie o postałam zagrożeniu pożarowym. Modułowa konstrukcja systemu VESDA daje użytkownikowi elastyczność, pozwalającą zbudować system dokładnie dopasowany do jego wymagań, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów do minimum dzięki wyeliminowaniu zbędnych urządzeń. Oryginalna konstrukcja systemu gwarantuje także niskie koszty konserwacji.

Zasada działania systemu

VESDA jest aktywnym systemem detekcji dymu, który w sposób ciągły pobiera do analizy powietrze ze strefy pożarowej w celu stwierdzenia obecności dymu. Do zasysania powietrza służy zintegrowana pompa ssąca, dzięki której system nie jest zależny od obecności w pobliżu detektora prądów powietrza, mogących dostarczyć do niego cząstki dymu. Zapewnia to skuteczne działanie systemu VESDA w każdych warunkach - od bardzo intensywnej wymiany powietrza, aż po jej brak.

Dym dostarczany jest do detektora poprzez sieć rurek ssących. W każdej z rurek znajduje się szereg otworów ssących. W ten sposób jeden detektor może analizować powietrze z wielu miejsc, co pozwala ograniczyć efektywny koszt pojedynczego punktu ssącego. Ponadto dzięki wysokiej czułości detektor jest w stanie wykryć dym w bardzo małym stężeniu. Zastosowanie rurek z PCV oznacza, że instalacja nawet najbardziej skomplikowanej sieci rurek ssących jest prosta i niedroga, a przy tym sieć taka zachowuje maksymalną sprawność.

Punkty ssące systemu VESDA są często zlokalizowane w miejscach, gdzie umieszczone zostałyby konwencjonalne czujki pożarowe. Jednak ze względu na fakt, że w jednej rurce można mieć niewielkim kosztem wiele otworów ssących, system VESDA może zapewnić lepsze pokrycie obszaru, niż jest to możliwe do uzyskania w sposób ekonomiczny przy użyciu czujek konwencjonalnych. Ponadto dzięki aktywnemu pobieraniu powietrza do analizy, system taki zapewnia wyższą skuteczność wykrywania dymu w niskim stężeniu niż czujki konwencjonalne.

Dzięki unikalnym właściwościom system VESDA możemy stosować tam, gdzie szczególne wymagania i trudne warunki wykluczają zamontowanie konwencjonalnego systemu przeciwpożarowego. Urządzenie to może być nawet 1000 razy czulsze od standardowych czujek, ponieważ czujki punktowe mają zakres około 5%, zaś detektor VESDA posiada regulowaną czułość mieszczącą się między 0,005% a 20% zaciemnienia powietrza na metr. Ponadto jest odporne na silne przepływy powietrza wywołane przez wentylację lub klimatyzację, wysokie i niskie temperatury (+60/-20 st.C), wysoką wilgotność oraz zakłócenia elektromagnetyczne.

Spośród szerokiej gamy zastosowań należy wymienić najbardziej charakterystyczne miejsca, w których montowany jest system VESDA. Są to przede wszystkim pomieszczenia telekomunikacyjne, elektrownie, laboratoria, komputerowe, serwerownie, linie produkcyjne, magazyny, rozdzielnie prądu, chłodnie, tunele kablowe, windy, atria, a także budynki zabytkowe, teatry, biura i wiele innych cennych obiektów.

Czujny nos - VESDA, mogący pracować prawie w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach z precyzyjnie ustawioną czułością, jest gwarancją bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, a każda zainwestowana złotówka we wczesną detekcję dymu zapewnia spokojny sen.

How VESDA Works
VESDA vs Spot Smoke Detection in High Airflow Environments
VESDA Advanced Smoke Detection Demonstration
VESDA-E VEP Introductory Video
iVESDA: How to use iVESDA

Popularne produkty VESDA

Kategoria: VES
Kategoria: VES
Kategoria: VESDA
Kategoria: VEP
Kategoria: VEP
Kategoria: VEP
Kategoria: VLI
Kategoria: VLI
Kategoria: VEU
Kategoria: VEU